پيش‌بينی دقيق خطر حمله قلبی با يک آزمايش خون جديد

محققان موسسه تحقيقات اسکريپس در کاليفرنيا موفق به ارائه نوعي تست خوني براي پيش بيني اينکه آيا بيماران در معرض خطر بالاي حمله قلبي هستند يا خير، شده‌اند. پروفسور پيت کوهن، رهبر اين تيم تحقيقاتي مي‌گويد: تاکنون هيچ تست قابل دسترسي که بتواند بروز حمله قلبي را با دقت خوبي پيش‌بيني کند، وجود نداشته است. به گفته اين محققان، تست جديد با استفاده از روش "نمونه برداري مايع" از سرخرگ، در جريان خون با شناسايي حضور سلول‌هاي اندوتليال کار مي‌کند. سلول‌هاي اندوتليال که در جريان خون گردش کرده و با حملات مداوم تخريب شده‌اند، وارد جريان خون مي‌شوند و به عنوان عاملي براي ايجاد پلاکها در رگهاي بيمار موجب پارگي و زخم شدن در شريان‌ها و بروز التهاب مي‌شوندمحققان موسسه تحقيقات اسکريپس در کاليفرنيا موفق به ارائه نوعي تست خوني براي پيش بيني اينکه آيا بيماران در معرض خطر بالاي حمله قلبي هستند يا خير، شده‌اند. پروفسور پيت کوهن، رهبر اين تيم تحقيقاتي مي‌گويد: تاکنون هيچ تست قابل دسترسي که بتواند بروز حمله قلبي را با دقت خوبي پيش‌بيني کند، وجود نداشته است. به گفته اين محققان، تست جديد با استفاده از روش "نمونه برداري مايع" از سرخرگ، در جريان خون با شناسايي حضور سلول‌هاي اندوتليال کار مي‌کند. سلول‌هاي اندوتليال که در جريان خون گردش کرده و با حملات مداوم تخريب شده‌اند، وارد جريان خون مي‌شوند و به عنوان عاملي براي ايجاد پلاکها در رگهاي بيمار موجب پارگي و زخم شدن در شريان‌ها و بروز التهاب مي‌شوند.
محققان مي‌گويند: اين آسيب به شريان‌ها مي‌تواند به تشکيل لخته خون منجر شود. اين قطع جريان خون از طريق سرخرگ، به نوبه خود مي‌تواند منجر به حمله قلبي شود. به گفته محققان بنياد قلب امريکا، بيشتر از 920 هزار نفر از آمريکايي‌ها از حمله قلبي در سال رنج مي‌برند که بسياري از اين حملات بدون هشدار رخ مي‌دهد. اين تيم تحقيقاتي نشان داد که در روش جديد به نام HD-CEC قادر به تشخيص سلول‌هاي اندوتليال در گردش خون از بيماران از طريق ويژگي‌هاي مورفولوژيکي سلول‌ها و واکنش‌هاي خود با آنتي بادي‌هاي خاص بوده‌اند.
CellSearch  يک آزمايش است که توسط اداره غذا و داروي ايالات متحده امريکا (FDA) براي شناسايي گردش سلول‌هاي تومور در بيماران مبتلا به سرطان مورد تاييد است. از اين رو، محققان دريافتند که آزمون HD-CEC قادر به تشخيص سلول‌هاي اندوتليال در گردش دقيق‌تر از آزمون CellSearch بود. پروفسور کوهن مي‌گويد: دليل اين است که آزمون HD-CEC با استفاده از روش تجزيه و تحليل مستقيم در مراحل غني سازي سلولي عمل مي‌کند. محققان بر اين باورند که اين روش در حال حاضر در بيماراني که علائم افزايش خطر ابتلا به حمله قلبي را دارند، تست مي‌شود و خطر حمله را نشان مي‌دهد. نتيجه اين پژوهش در مجله زيست شناسي فيزيکي به چاپ رسيده است.

آخرین عکس ها

اندازه گیری فشارخون در پارکها
اندازه گیری فشارخون در پارکها
پیاده روی بمناسبت روز جهانی بدون دخانیات
همایش زنان و بیماریهای قلبی عروقی
همایش روز جهانی قلب