چرا نمک فشار خون را بالا می برد

ارتباط میان میزان مصرف سدیم و فشار خون در مطالعات بالینی و اپیدمیولوژیک متعدد به اثبات رسیده است، همچنین مصرف نمک به مقدار محدود ممکن است میزان داروهای ضد پرفشاری مورد نیاز را کاهش دهد. البته پاسخ افراد مختلف به کاهش میزان سدیم دریافتی متفاوت است. به نظر می رسد در بین مبتلایان به پرفشاری خون، آفریقایی ها، آمریکایی ها، بیماران مسن تر و افراد مبتلابه بیماری کلیوی نسبت به نمک (سدیم) حساس تر هستند .
امروزه به دنبال بیش از ۳۰ سال اختلاف نظر گروه های مختلف پژوهشگران در این باره که آیا دریافت مقدار زیاد نمک بر ایجاد موارد فشار خون بالا در جوامع مختلف تأثیر قابل ملاحظه دارد یا نه این نظریه مطرح شده است که پرفشاری خون ایجاد شده در اثر مصرف نمک مهم ترین عامل مشکلات بهداشتی نیست بلکه مهم ترین عامل، (حساس بودن به نمک) است. یعنی در افراد حساس به نمک در صورت مصرف نمک زیاد، افزایش فشار خون به صورت تشدید شده بروز می کند. البته با اینکه احتمالا حساسیت به نمک عامل خطر ایجاد پرفشاری خون است بسیاری از افراد حساس به نمک دچار پرفشاری خون نیستند. همچنین مطرح شده است که با آنکه پرفشاری خون عامل اصلی بیماری قلبی عروقی است، پرفشاری موجب مرگ زودرس در افراد حساس به نمک نمی شود، یعنی در این افراد مصرف زیاد نمک حتی در صورت طبیعی باقی ماندن فشار خون موجب بیماری قبلی عروقی می شود. اما اینکه چگونه نمک، بدون افزایش فشارخون موجب بروز بیماری قلبی عروقی می شود پاسخ ارایه شده آن است که نمک، واکنش پذیری پلاکت ها، یعنی عناصر خونی کمک کننده به تشکیل لخته را افزایش می دهد و در نتیجه، مقدار زیاد نمک در رژیم غذایی می تواند به طور مستقیم منجر به عوارض قلبی عروقی مانند سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری های کلیوی، حتی در غیاب پرفشاری خون شود .

سایر عوامل موثر بر فشار خون

  • مصرف الکل بر فشار سیستولیک و دیاستولیک تأثیر می گذارد. تاثیر آن بر فشار سیستولیک بیشتر است

فعالیت ورزشی هوازی به طور منظم برای پیشگیری و درمان پرفشاری خون، کاهش وزن، وضعیت عملکرد سلامتی و کاهش موارد مرگ و میر وخطر عوارض قلبی عروقی مفید است. ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قدم زدن سریع در اکثر روزهای هفته برای رسیدن ضربان قلب به میزان «هدف» (بر طبق فرمول [تعداد ضربان قلب هدف = X ۰ / ۷۵ سن – ۲۲۰]) کافی، ارزان قیمت و موثر است .

  • نیکوتین می تواند موجب افزایش فشار خون شود. همچنین نیکوتین، از عوامل خطر اصلی بیماری آترواسکلروتیک (تصلب شرایین) قلبی عروقی است.
  • آرام سازی و کنترل استرس ممکن است کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و ممکن است آثار مستقلی را بر پایین آوردن خطر بروز بیماری کرونر قلب اعمال نماید.
  • شواهد مستقیمی درباره اینکه مصرف مکمل پتاسیم موجب پایین آوردن فشار خون می شود.

آخرین عکس ها

اندازه گیری فشارخون در پارکها
اندازه گیری فشارخون در پارکها
پیاده روی بمناسبت روز جهانی بدون دخانیات
همایش زنان و بیماریهای قلبی عروقی
همایش روز جهانی قلب