چطور با رژیم غذایی از شریان های قلب محافظت کنیم؟

انسداد عروق مشکلی جدی است چون تجمع رسوباتی به نام پلاک در رگها می‌تواند منجر به بیماریهای خطرناکی چون بیماری قلبی، سکته مغزی و یا حمله قلبی شود. این گرفتگی‌ها معمولا نتیجه‌ی رژیم‌های غذایی نادرست هستند، بنابراین مهم است که بدانید چطور با تغذیه‌ی سالم و انتخاب‌های درست سبک زندگی به طور طبیعی عروق و رگهای‌تان را پاکسازی کنید. در موارد شدیدتر به مصرف دارو و یا حتی عمل جراحی نیاز است.بیماری عروق کرونر قلب؛ یکی از علل اصلی مرگ و میر ، زمانی اتفاق می افتد که در دیواره شریان های قلب، پلاک تشکیل شده و جریان خون مناسب به قلب محدود شود. این وضعیت در نهایت به حمله قلبی منجر خواهد شد. این بیماری با اصلاح شیوه زندگی قابل درمان و پیشگیری است.
 رژیم غذایی سالم یکی از مهمترین فاکتورهای پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب است. غذاهای حاوی فیبر، اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان ها، همگی نقش محافظت کننده از شریان های قلب را دارند: 

آووکادو: این میوه کلسترول خوب یا اچ دی ال را افزایش داده و کلسترول بد را کاهش می دهد. آووکادو منبع غنی از پتاسیم است و حتی از موز پتاسیم بیشتری دارد. پتاسیم برای جلوگیری از بیماری عروق کرونر و کلسیفیکاسیون عروقی نقش مهمی دارد. آووکادو را در رژیم غذایی جایگزین سس های مایونز در ساندویچ ها، سالاد مرغ، سالاد تن و ... کنید. سعی کنید روزانه یک عدد آووکادوی متوسط بخورید.
 ماهی های چرب: این ماهی ها منبع مفید چربی های اشباع نشده هستند. مصرف ماهی با کاهش خطر حملات قلبی ارتباط مستقیم دارد. اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های چرب سطوح تری گلیسیرید را کاهش داده و از خطر مرگ و میر قلبی جلوگیری می کند. ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی سالمون دارای بیشترین میزان اسیدهای چرب امگا 3 هستند و مصرف آنها یک تا چهار بار در هفته توصیه می شود. 
آجیل: انواع آجیل غنی از اسیدهای چرب غیر اشباع، ویتامین ها، فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند. آجیل یک میان وعده سالم و سرشار از منیزیم است. منیزیم موجود در برخی از انواع آجیل از جمله بادام مانع رسوب چربی در شریان ها می شود.
 روغن
زیتون: اسید اولئیک موجود در روغن زیتون از قلب شما محافظت کرده و خطر ابتلا به بمیاری های قلبی عروقی و سکته قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مطمئن شوید که نوع مناسب روغن زیتون را خریداری می کنید. برای به دست آوردن تمام مزایای این نوع روغن از جمله فواید آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، روغن 100 خالص را انتخاب کنید.
 قهوه: خبر خوب برای عاشقان قهوه این است که این نوشیدنی محبوب باعث تمیز کردن شریان های قلب می شود. نوشیدن سه فنجان قهوه در روز به طور قابل توجهی باعث کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز یا مسدود شدن شریان ها می شود. از افزودن قندها و یا شیرین کننده های مصنوعی به قهوه خودداری کنید.
 زردچوبه: این ادویه حاوی ترکیبات ضد التهابی قوی است که می تواند باعث کاهش آسیب به دیواره های شریانی شود. نشان داده شده که سطح التهاب در بدن، تاثیر مستقیمی بر سخت شدن شریان ها دارد. 
مرکبات: سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی برای سلامت شریانی هستند. مطالعات همچنین نشان داده که ویتامین سی نقش مهمی در کاهش خطر بیماری قلبی دارد. مقادیر زیادی آب لیمو در روز بنوشید و یا صبح خود را با یک لیوان آب پرتقال ساده و یا نصف گریپ فروت آغاز کنید. 
دانه های کامل: فیبر موجود در این دانه ها به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که رژیم غذایی سرشار از غلات کامل با دیواره های شریان کاروتید نازک تر در ارتباطند. این شریان ها مسئول خون رسانی به مغز شما هستند. ضخیم شدن شریان های کاروتید باعث ایجاد آترواسکلروز می شود و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که شما حداقل 25 گرم در روز از این غلات مصرف کنید. این میزان برای زنان است. مردان باید روزانه 34 گرم فیبر موجود در این غلات را دریافت کنند. کینوا، برنج قهوه ای و جوی دو سر منابع خوب غلات کامل هستند.

آخرین عکس ها

اندازه گیری فشارخون در پارکها
اندازه گیری فشارخون در پارکها
پیاده روی بمناسبت روز جهانی بدون دخانیات
همایش زنان و بیماریهای قلبی عروقی
همایش روز جهانی قلب