چطور می توانید ریتم قلب تان را خودتان اندازه گیری کنید؟

تشخیص ریتم قلب نامنظم ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی می تواند سخت باشد. بعضی از افراد هیچ کدام از نشانه های این بیماری را ندارند و تنها بعد از یک حمله قلبی یا سکته مغزی، فیبریلاسیون دهلیزی در آنها تشخیص داده می شود. یکی از راه های ساده در این میان، برای نظارت بر ضربان قلب چک کردن آن در خانه با استفاده از دستگاه های سنتی، و یا برنامه های تلفن هوشمند است.تشخیص ریتم قلب نامنظم ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی می تواند سخت باشد. بعضی از افراد هیچ کدام از نشانه های این بیماری را ندارند و تنها بعد از یک حمله قلبی یا سکته مغزی، فیبریلاسیون دهلیزی در آنها تشخیص داده می شود .

یکی از راه های ساده در این میان، برای نظارت بر ضربان قلب چک کردن آن در خانه با استفاده از دستگاه های سنتی، و یا برنامه های تلفن هوشمند است .

فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین نوع آریتمی قلبی است. این عارضه زمانی رخ می دهد که در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می شوند. در نتیجه این انقباض منظم دهلیز وجود ندارد. پس دهلیزها نمی ‌توانند خون را به صورت کامل به بطن ‌ها پمپ کنند. در این هنگام ضربان ‌های بطن از دهلیز پیروی نکرده و بطن بدون نظم طبیعی و بدون پیروی و انتظار دهلیز٬ منقبض می‌ شود .

 

علائم فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از: ضربان قلب سریع و منظم، لرزش و یا احساس تپش در قفسه سینه، سرگیجه، ضعف و خستگی .

 

انتخاب روش سنتی اندازه گیری ضربان قلب: روش سنتی اندازه گیری شامل قرار دادن انگشتان دست بر روی شاهرگ است. بهترین نقاط برای اندازه گیری ضربان قلب، ناحیه مچ دست و گردن است. انگشت اشاره و انگشت وسط خود را روی انتهای مچ دست مخالف قرار دهید. باید تپش قلب را در زیر انگشتان خود حس کنید. کف دست مخالف باید به سمت بالا رو به روی شما باشد. برای اندازه گیری ضربان قلب از انگشت شست استفاده نکنید. برای اندازه گیری ضربان قلب از طریق شاهرگ گردن، انگشت اشاره و انگشت وسط خود را روی یک طرف گردن در کنار گلو، نزدیک به انتهای فک پایین قرار دهید و به آرامی فشار دهید. تعداد ضربان قلب را در 10 ثانیه بشمارید و در 6 ضرب کنید تا تعداد ضربان قلب در دقیقه را به دست آورید. برای افراد بزرگسال، تعداد ضربان طبیعی قلب شامل 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. برای کودکان کمتر از 18 سال، تعداد طبیعی ضربان قلب شامل 70 تا 100 ضربه در دقیقه است .

برای تعیین تعداد طبیعی ضربان قلب باید آرام باشید (در حال استراحت)، نه در حال انجام کار و فعالیت بدنی و یا در خواب .

 

گوشی های هوشمند: راه دیگری برای نظارت بر ضربان قلب است. در حال حاضر برنامه های کاربردی مختلفی در گوشی های هوشمند ضربان قلب را اندازه گیری می کنند و به طور رایگان قابل دسترس هستند. مطالعه که در سال 2013 بر روی یکی از این برنامه ها انجام شده نشان داد که چنین روشی می تواند به طور دقیق ضربان قلب نامنظم را در مبتلایان به فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص دهد .

 

هولتر مانتیورینگ: هولتر مانیتورینگ دستگاه ثبت پیوسته ضربان قلب به صورت سیار است. گاهی اوقات علامت آریتمی قلبی در زمان تشخیص دیده نمی ‌شود، در این موارد پزشک از وسیله‌ ای به نام هولتر مانیتورینگ استفاده می کند که بسته به تشخیص پزشک می ‌تواند به صورت روزانه هفتگی و یا حتی ماهیانه به بیمار وصل شود. حملات آریتمی، داخل آن ثبت و با خواندن اطلاعات داخل آن توسط پزشک می توان به آریتمی و نوع آن پی برد .

آخرین عکس ها

اندازه گیری فشارخون در پارکها
اندازه گیری فشارخون در پارکها
پیاده روی بمناسبت روز جهانی بدون دخانیات
همایش زنان و بیماریهای قلبی عروقی
همایش روز جهانی قلب